OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

PETTO LARGO KENNEL

Tokaj- Hegyaljai Garabonciás TERRA

 

Dátum narodenia/ D.O.B.: 

21.9.2015

Otec/ Sire:

Tündérkerti ÁLMOS

Matka/ Dam:

Fenyvesi Vadűző ÉGIJEL

Výstavy/ Shows:

2xCAJC, 2xCAC, CACIB
4xBOB, ResCAC
Speciality show winner

Skúsky/ Work exams:

FD v I/C. cene

 
 
 
 
Pedigree

Tündérkerti ÁLMOS

WW CH 

Eszteházi Vadűző AMBUS

Sári Sori Macskavadász LIDÉRC
WW EUW CH
Bükkaljai Vadűző CIFRA
Hargitai AMBO Corvus HUNOR
Somogy Kincse FIFI

Fenyvesi Vadűző ÉGIJEL

Fenyvesi Vadűző CSONGOR OPOS
Corvus BARBARA
Vadász- Nimród TITOK BIS Sárarany BARÁT
Vadász- Nimród ALMA

 

Erdélyi kopó / Sedmohradský kopov/ Transilvanian hund

    Sedmohradský kopov je v súčasnosti najviac ohrozeným plemenom pochádzajúcim z Maďarska. Podľa výskumu Jánosa Matolcsiho a Andora Standeiskyho toto plemeno pochádza zo spojenia keltského a tatárskeho kopova. Kynológovia uznávajú čierno pálené plemená okolitých krajín ako samostatné plemená. Z hľadiska zoológie  sedmohradský, slovenský, poľský a rakúsky kopov považujú za miestne varianty spoločných predkov, z ktorých sa najviac podobajú sedmohradský a slovenský kopov. Sedmohradský kopov skoro vymrel, našťastie sa v poslednej chvíli podarilo zachrániť toto autentické maďarské plemeno. Výborné využitie má v hone a pri stopovaní postrelenej zvery.

 

História plemena

    Už aj starovekí Maďari radi používali kopova pri svojich poľovačkách a pri príchode do Karpatskej kotliny sa kopovy zmiešali so psami tunajších obyvateľov, napríklad s keltským kopovom. V čase panovania dynastie Arpádovcov sa vyvinul dnes už vymretý pannonský kopov, ktorý sa považuje za predka sedmohradského kopova a maďarskej vyžly. Názov kopov sa prvý krát objavil v slovníku v roku 1237: "Vdornici de uilla Borost quorum nomina Itol Copou".

Originálnym významom slova kopó je „elkapó“ (chytajúci), „megfogó“ , „megragadó“ (uchycujúci).  Zobrazenie kopova sa objavuje aj v Képes krónika (Ilustrovaná kronika, r. 1360). Maďarskí králi a páni veľmi radi používali kopova v love, stádo kopovov bolo súčasťou maďarských panstiev. Prvé zobrazenia v Sedmohradsku vyvinutých kopovov pochádza z roku 1600.

Kráľ Matyáš, rodiny Rákoczi a Zrínyi mali stále toto plemeno. Obzvlášť vzácne boli takzvané čierne maďarské kopovy vďaka výbornému čuchu a odvážnej povahe. Na rezbe pochádzajúcej z roku 1600 sú zobrazené dva kopovy pri love na medveďov. Do 19. storočia boli kopovy pomerne populárne v Karpatskej kotline.

Kvôli štrukturálnym zmenám v Karpatskej kotline (vysúšanie bažín, ubúdanie lesov) bol lov s kopovmi v 20. storočí potlačený do horských oblastí Sedmohradska. Vyvíjali sa dve varianty: krátkonohá varianta na lov malej zvery na kríkovitých terénoch a dlhonohá varianta na lov veľkej zvery v lesoch. FCI uznáva len dlhonohú variantu.

    Kontrolovaný chov a registrácia sedmohradského kopova sa začala na začiatku 20. storočia, ale po prvej Svetovej vojne bola prerušená. Medzi svetovými vojnami to bolo tiež obľúbené plemeno, ale podľa rozhodnutia Rumunska z roku 1947 sa spolu s maďarským chrtom považovali za škodlivé plemená čo  viedlo takmer k zániku plemena. Keď v roku 1968 chystali prezentáciu Maďarských poľovných psov v Budapešti, prišli na to, že FCI považuje sedmohradského kopova za vyhynuté plemeno, pretože za viac ako desaťročie nebol nahlásený ani jediný vrh. V rokoch 1960 začali mapovať čistokrvných  jedincov. Výskum bol vedený veterinárom Lajosom Gyorffym a biológom Tamásom Fodoom. V Rumunskom Máramarossziget u Petra Nyisztora našli čistokrvných jedincov z ktorých bol znovu založený chov sedmohradského kopova /Állatkerti Morzsi a Állatkerti Réka/.

Po vypracovaní štandardu v roku 1966 FCI oficiálne uznalo sedmohradský kopov ako deviate maďarské plemeno pod číslom 240/a , neskôr 241. Podľa uznesenia NR MR 32/2004 sa sedmohradský kopov považuje za hungarikum, národný poklad.

Exteriér a povaha

    Sedmohradský kopov je jedno z najelegantnejších plemien. Farba je čierna s pálením a bielymi znakmi. Výška v kohútiku 55-65cm, váha 30-35kg. Krátka srsť nepotrebuje skoro žiadne ošetrenie. Postavu má atletickú so suchým, dobre vyvinutým svalstvom. Pohyb je vyvážený, elegantný. Má harmonický a ušľachtilý vzhľad. Sedmohradské prostredie spravilo z kopova pevného a nebojácneho psa, ktorý je nenáročný a vie sa prispôsobiť. Oproti ovčiakom je tichý, zbytočne nešteká. Vďaka veselej a hravej povahe je ideálnym rodinným psom vhodný k deťom. Voči cudzími je však rezervovaný. Má miernu a učenlivú povahu preto je vhodný aj do bytu. Je vhodný aj ako strážca majetku a rodiny, avšak netreba zabudnúť na to, že je to v prvom rade poľovný pes a preto je potrebná dôkladná socializácia a výcvik. /text: wikipedia.hu, fotky: Internet/

Štandard v anglickom jazyku /.pdf/